S šolo smo šli na nek ogled kmetije, ki pa je imela kar nekaj živine.
Štartali smo zgodaj zjutraj, mame pa so otrokom pripravile sendviče. Cel avtobus je imel tisti klasični šolski vonj po tistih sendvičih s posebno piščančjo salamo, ki se kar hitro razdišala po njem. Ko smo prispeli na cilj, je bilo na lokaciji kar nekaj objektov in naprav, ki so bile nekako razporejene čez celo posestvo.
Tako smo se ustavili tudi pri mešalnica krmil in nam začeli kar nekaj stvari razlagati tudi o temu. Povedali so nam, da je to naprava, oziroma sistem, ki je namenjen pripravi in mešanju različnih sestavin za krmo živali. Takšen način je pomemben, da se ta lahko enakomerno porazdeli. Tako hranila kot tudi dodatke, ki jih dodajajo v krmo, saj lahko tako žival dobi uravnoteženo prehrano. Prav zaradi takšne oskrbe, pa lahko živali izboljšamo prebavljivost, kar predvsem prispeva k zdravju živali.
Prav tako se zmanjšajo letni stroški, saj lahko kmetje na tak način mešajo svoje lastne sestavine in jih lahko sami prilagajajo na njihove trenutne potrebe, kar pa lahko zmanjša odvisnost od komercialnih krmil, ki jih prodajajo že pripravljene v trgovskih policah za krmo živali. Tako se mešalnica krmil zalaufa običajno kar vsak dan, ali vsak drugi dan, saj je pri njih tudi zelo odvisno, koliko sestavin imajo na razpolago, zato si včasih zaradi shrambe prostora, lotijo tudi mešanje večje količine hkrati, kar pa tudi olajša in pri špara eno delo za tisti dan.
Tako je postopek pri njih:
- Najprej vnesejo različne sestavine, kot so žita, proteini, vitamini in minerali.
- Tako mešalnica krmil temeljito premeša vse sestavine, da se doseže enakomerna mešanica vseh sestavin
- Pripravljeno krmo nato razdelijo med živali, nekaj pa jo shranijo med kasnejšo rabo.
Ko mešalnica krmil, pri njih še ni bila na voljo, so to vse počeli ročno, vendar pa so takrat tudi imeli dosti manj živine, kot jo imajo danes.
Vendar pa sem komaj čakala, da se tale tehnični del zaključi, saj sem komaj čakala da bomo šli v štale, kjer bom videla živali.